Tradycyjne karczmy piwne

Mirek JędrowskiKarczmy piwne to górnicze igry nawiązujące do spotkań gwarków , którzy po ciężkiej pracy w „podziemnym czarnym świecie ” gromadzili się przy kuflu piwa szukać wytchnienia i rozrywki. Współcześnie ich celem jest zabawa Starych i Młodych Strzech.

Uczestnicy karczmy podzieleni są na ławy piwne: prawą i lewą. W trakcie karczmy śpiewane są pieśni górnicze i biesiadne, przeplatane humorem i konkursami. Karczmę górniczą prowadzi prezes karczmy wraz z kontrapunktami. Do pomocy ma prezydium karczmy. W celu uświetnienia i powrotu do tradycji proponujemy pochód lisów i mianowanie adeptów zawodu górniczego przez lis-majora.

Do współpracy z zespołem Mirka Jędrowskiego polecamy prezesa Tadeusza Babiarza lub Czesława Żemłę. Kontrapunkci wywodzą się z zespołu Mirka a on sam jako kantor doskonale wciąga gwarków do zabawy i wspólnego śpiewu. W/w program karczmy piwnej był prezentowany dla wielu klientów m.in. KWB Bełchatów, KWB Turów, Gas-System Warszawa, PGNiG oraz większość kopalń węgla kamiennego.

Galeria zdjęć